Uta Hagen Tekniği

Uta Hagen Tekniği

Uta Thyra Hagen (1919-2004), Almanya doğumlu, Amerikalı Broadway oyuncusu ve aktristir. 1981 yılında “American Theatre Hall of Fame”e seçilmiş, iki kez en iyi kadın oyuncu ve birkez de hayat boyu başarı olmak üzere üç adet Tony Ödülü kazanmıştır. “Respect for Acting” ve “A Challenge for the Actor” kitaplarını yazmış, 1947’den itibaren New York’ta Herbert Berghof Studio’da oyunculuk eğitmenliği yapmıştır. Bu süreçte Stanislavski ve Vakntangov’un çalışmalardan yola çıkarak tiyatro pedagojisine büyük katkıları olmuş, 2001 yılında “Uta Hagen’s Acting Class” adında master class çalışmasını yapmıştır.

Uta Hagen’in tekniği, gerçekçiliği diğer her şeyin üzerinde tutar. “Yerine koyma” tekniği, aktörlerin belli bir durumda kendi tecrübelerinden doğan duygusal tepkileri vermelerini bekler.

Karaktere bürünme eğitimi ise en zorlayıcı süreçlerdir biridir. Çoğu oyuncu, öğrenilen teknik ne olursa olsun nereden başlanacağı ile ilgili sıkıntı yaşar. Karakter oluştururken bu karakteri tanımak için en etkili yöntemlerden biri “Uta Hagen – Altı Adım”dır.

 1. Ben kimim?
 2. Koşullar neler?
  -Hangi zamandayım?
  -Neredeyim?
  -Etrafımda neler var?
 3. İlişkilerim nedir?
 4. Ne istiyorum?
 5. Önümdeki engeller nedir?
 6. İstediğime ulaşmak için ne yapmam gerekiyor?

Bize Katılmak İster Misin?

Bize Katılmak İster Misin?

Call Now ButtonHemen Ara